VISTAFILM s.r.o
Filmová a televizní společnost
Družstevní 1378/7
140 00 Praha 4, Nusle

Provozovna:
Bezručova 1
787 01 Šumperk
+420 777 155 295

Aktuality

JAKO LETNÍ SNÍH

24.11.2020

PEREX

POSLEDNÍ ÚTĚK JERONÝMA PRAŽSKÉHO

28.02.2018

maly
Dramatická cesta od strachu k odvaze.


JAN HUS - CESTA BEZ NÁVRATU

30.06.2015

Hus-maly2
Historické události na pozadí fiktivního příběhu


DAVID ZEISBERGER - APOŠTOL INDIÁNŮ

25.10.2014

David Zeisberger a jeho život mez indiány.
_malycPOD OCHRANOU ŽEROTÍNŮ

11.03.2013

Polohraný historický dokument.
poutLSŠUMPERK

11.03.2013

Film o Šumperku...
sumlitSPOUTANÁ ŘEKA

08.03.2013

Přehrada Orlík a spol.
smallZPRÁVY AGENTA KIXE - seriál pro děti a mládež

27.06.2012

Přiletěl k nám z velké dálky. Agent Kix

maly obrČESKÝ RIXDORF 1737

26.06.2012

Víte, že Češi založili počátkem 18. stol. v Berlíně české město?
malyRix2TĚŽKÁ PRÁCE PRO ANDĚLA III.

12.01.2012

Už po třetí zachraňuje Anděl pana Nováka.

prace-------------------------------------------------------

ASTRONAUT JIM DUTTON

HRABĚ ZINZENDORF

STREET CHURCH

JAK ŠLO SLOVO NA CESTU

KONEC CVALÍKŮ V ČECHÁCH?

ČAS LOVCŮ

PROMĚNA WERNERA ODERA

Videoklip pro BBrothers

Rekapitulace - 2009-2011

Projekt ETICKÁ VÝCHOVA (2010)

EXIT316-MISE se řítí do finále!!!

DVD: NOC V OBOROHU

NOC V OBOROHU

EXIT historický

EXIT-MISE - dokončen 11tý díl!

GRAFIKA nového Exitu

Bible s Martinem Dejdarem

EXIT-MISE!! První dva díly jsou na světě!!

EXIT-MISE - první fotky z natáčení!!

EXIT-MISE SE ROZJÍŽDÍ!!!

JAKO LETNÍ SNÍH

plakát 2"JAKO LETNÍ SNÍH"

Celovečerní film "Jako letní sníh" společnosti VISTAFILM vznikl v koprodukci s Českou televizí a IS Produkcí ze Zlína. Na výrobu tvůrci získali významnou dotaci ze Zlínského kraje a dále též finanční podporu od F-nadace, ADW a.s., Maranathy z.s., EMUN Partners a řady dalších subjektů i jednotlivců. 
Je neuvěřitelné, že po nejrůznějších problémech, které natáčecímu štábu způsobila covidová pandemie a záludnosti počasí, byl film zdárně dokončen. Česká televize jej odvysílala v premiéře 4. ledna 2021. Film přibližuje divákům život českého učence Jana Amose Komenského.

29. března 2021 měl také v ČT premiéru klasický dokument "J. A. Komenský - život a dílo", ve kterém se objevili přední čeští komeniologové a natáčelo se i na místech, kde Komenský skutečně pobýval (Polsko, Švédsko, Anglie atd.).

 

délka filmu: 96 minut
natáčení: od května do září 2020
postprodukce: od srpna do listopadu 2020
premiéra: pondělí 4. ledna 2021 ve 20.00 hod. na ČT2
počet účastníků natáčení (štáb a komparz): 350

hlavní producent: Iva Hlavsová
scénárista: Martin Fahrner
hlavní kameraman: Pavel Kopp
režisér: Lubomír Hlavsa

koproducenti: Vistafilm s.r.o., Česká televize a IS Produkce Zlín
hlavní sponzoři:
ADW FEED, a.s., MARANATHA z.s., F-NADACE, EMUN Family Office

web3

ve filmu hráli:
David Švehlík
Alois Švehlík
Igor Bareš
Vladimír Javorský
Jenovéfa Boková
Marika Šoposká
Kristýna Janáčková
Milena Steinmasslová
Luboš Veselý
Eliška Křenková
Jiří Klem
Simona Postlerová
Pavel Rímský
Sabina Rojková
Klára Issová
Tereza Hofová
Viktor Skála
Karel Mišurec
Roman Štolpa
Petr Král
Hana Vonzino
Radovan Urbášek
Jonáš Parma
Oliver Legierski

Řekli o filmu:

"Vynikající herecké výkony. Nevšední zpracování hlubokého příběhu. Osudové setkání Rembrandta a Komenského. Překvapivý závěr"
doc. PhDr. Jan Hábl, Ph.D., pedagog, komeniolog

"Trochu jsem se obával, že film o J. A. Komenském „Jako letní sníh“ bude nudnou snůškou náboženských frází a představ o tom, jak slavný učitel národů a důstojný pan biskup s pokorou přetrpěl svůj neveselý osud a navzdory tomu vytvořil hodnotné a vědecky uznávané dílo. K mému překvapení se podařilo natočit neobyčejný lidský příběh s tak silným nábojem, že mě to inspirovalo a doslova „nakoplo“, abych se nevzdával, a znovu se pokoušel pouštět do věcí, pro které jsem se narodil. A začal jsem mít Komenského rád."
Jan Talafant, nakladatel a humanitární pracovník

"Na české poměry naprosto nadprůměrný televizní film. Konfrontace dvou osobností: Rembrandta a Komenského je výtečný nápad. Luboš Hlavsa nám zraje jako víno."
Martin Růžička, filmový producent Luminar Film

"Jan Amos Komenský má jako velikán české historie nakročeno k tomu, stát se povinně oprašovaným muzejním exponátem. Filmu "Jako letní sníh" se ho podařilo zobrazit jako člověka velkého srdce, jako skvělého pedagoga a vědce své doby, současně tak trochu jako "janka", člověka, který šel za svým snem a ne vždycky dobře uvážil přiměřenost svých cílů a sil. Nad to ale jako biskupa v tom nejlepším smyslu toho slova, jako křesťana, který to se svým Bohem nikdy nevzdal. Ten film stojí za vidění."
Petr Raus, dramaturg

"Za nejcennější na tomto filmu pokládám jeho duchovní přesah, že vyzdvihuje Komenského jako duchovní bytost, člověka, který pro svůj nelehký život a důležité poslání, které v tomto životě měl, čerpá sílu přímo z Božského pramene..... proto je jeho dílo veliké, nadčasové, věčné..."
Zdeněk Bričkovský, režisér a scénárista

zde se můžete podívat na různé materiály k filmu:

Film o filmu - vyrobila slovenská společnost Bonario.sro COMPANY
facebook
trailer 1
trailer 2 (angličtina)

rejža

ROZHOVOR S REŽISÉREM FILMU
(aktualizováno v listopadu 2020)

Česká televize už odvysílala ve volném cyklu „české protestantské historie“ celou řadů vašich polohraných historických dokumentů. Naposledy to byl v roce 2018 „Poslední útěk Jeronýma Pražského“ s Ondřejem Vetchým a Jitkou Čvančarovou v hlavních rolích. Nyní je údajně na řadě film o Janu Amosi Komenském. Proč zrovna o něm?
Tak především měl „učitel národů“ v letošním roce velké výročí, kdy uplynulo 350 let od jeho úmrtí. Po delším zvažování jsme se na sklonku minulého roku rozhodli vyrobit filmy dva. Muž, kterého si občané našeho národa zvolili jako jednoho z největších Čechů, si totiž podle nás zaslouží nejen klasický dokumentární film, ale také film hraný, který může dát daleko více prostoru emocím. Každý formát má svůj okruh diváků a my bychom rádi, aby se maximum lidí v Česku dozvědělo víc o této mimořádné osobnosti. Sice nám tohle rozhodnutí výrazně navýšilo rozpočet, ale věříme, že se to všechno zvládne.

rodinka s kmotrem
první Komenského rodina s kmotrem Mikulášem Drabíkem (David Švehlík, Jenovéfa Boková a Vladimír Javorský)

V čem bude tedy základní rozdíl mezi oběma filmy?
Prvním filmem, který se snad dostane na televizní obrazovky ještě letos, bude „Jako letní sníh“, tedy celovečerní hraný film. Zde nám nešlo ani tak o odbornou stránku věci, ale spíše o představení Jan Amose jako člověka z masa a kostí, muže, který až neskutečně předběhl svou dobu. Chtěli bychom divákům představit hloubku jeho myšlení a také strastiplné osudy, které musel prožít. V druhém filmu, což bude klasický dokument „Jan Amos Komenský“, uslyšíme celou řadu komeniologů. Film tedy budou provázet odborníci svým zasvěceným výkladem a také v něm uvidíte mnoho ilustračních dokumentárních záběrů natočených na různých místech Evropy - tedy záběry většiny míst, kde za svého života Komenský působil. Mimochodem, je až neuvěřitelné, že vedle té spousty času, který strávil na cestách po Evropě, stihl ještě napsat více jak 200 knih, spisů a traktátů.

mlady Komensky
mladý Jan Amos Komenský (David Švehlík)

Jak jste byl spokojený se štábem?
Bylo to poprvé, co jsem točil s tak velkým filmovým štábem (35 lidí) a dnes mohu taky dodat, že to byla opravdu skvělá práce a na výsledku je to patrné. Jednalo se v drtivé většině o mladé profesionály, kteří mě překvapili svou pílí a výdrží - někteří byli na place i 16 hod. Také musím velmi ocenit práci kameramana Pavla Koppa, pro kterého to byl druhý celovečerní film (prvním filmem byla pohádka Princezna zakletá v čase). Jeho nasazení bylo až neskutečné a také kreativita opravdu na vysoké úrovni. Byl akční, spolehlivý a navíc velmi zapálený pro samotné téma. Co víc si režisér může přát...

na drezíně (pardon na Dollyně)

Kde všude se natáčelo?
Hraný film se točil především ve Zlínském kraji, ale také na severu Moravy a poslední velká scéna v Barrandovských exteriérových kulisách. Pro dokument jsme natáčeli v Polsku, ve Švédsku, v Anglii a chystali jsme se i do Maďarska (Sárospatak), protože tzv. „uherská epizoda“ měla pro Komenského docela zásadní význam (právě tam se mu totiž velkolepě podařilo naplnit jeho vizi o významu školního divadelního představení v rámci hesla „škola hrou“). Avšak díky covidové pandemii z cesty do Sárospataku sešlo.

ve škole
mladý učitel Komenský ve Fulneku (David Švehlík)

Jak jste sám přiznal v některém rozhovoru, tak ve svém posledním filmu o Jeronýmu Pražském jste hodně fabuloval. Bude tomu tak i ve vašem novém filmu?
Mohu vás ubezpečit, že fabulace bude tentokrát mnohem méně (s úsměvem), protože o Komenském je dochováno hodně materiálů. Avšak z hlediska filmového příběhu si přece jen musel pan scenárista něco málo přimyslet. Mimochodem autorem scénáře je Martin Fahrner a na námětu spolupracovala také Milena Štráfeldová, která napsala scénář k našim předchozím dvěma filmům o Husovi a Jeronýmovi Pražském.

Kralovna a premiér
švédská královna Kristýna a premiér Oxenstierna (Eliška Křenková a Jiří Klem)

Říkal jste, že v názvu hraného filmu se objeví věta „...jako letní sníh“, je to poněkud zvláštní …
Ano, je. Hodně lidí se mě ptá, proč takový název…? Jak víme, Jan Amos byl člověkem plným naděje. Ale zažíval věci, které bychom dnes jen těžko ustáli, a to nejen v osobním, ale i v profesním životě. Jeho doufání a sny o štěstí se často měnily ve zklamání a v díle "Truchlivý" dokonce napsal „Jako sníh v létě, tak se nám rozplynulo to naše štěstí…“ Ale stále šel kupředu a nevzdával to… Chtěl pomáhat lidem, miloval je. Nejen Moravany a Čechy, ale usiloval o změnu lidského myšlení celosvětově. Šlo mu například o globální řešení mírové otázky a říká se dokonce, že jeho plány silně připomínaly dnešní fungování OSN. Toužil, aby se sdílely vědecké informace napříč kontinenty, a to ku prospěchu celého lidstva. Jeho sny byly odvážné a mnozí jej často považovali za fantastu a naivního snílka. Řada jeho vizí se však uskutečnila, i když některé vlivem válečných událostí, vnitro-církevních sporů či prosté lidské omezenosti roztála právě tak, jako letní sníh…

Komensky Poniatowska
Komenský s Angelinou Zárubovou u lůžka mladičké prorokyně Kristýny Poniatowské (Klára Issová a Sabina Rojková)

Můžete prozradit dějovou zápletku?
Ve filmu uvidíme život českého génia z poněkud neobvyklého úhlu pohledu. Na základě posledních vědeckých výzkumů je dnes už celkem jisté, že Komenského portrétoval světoznámý holandský malíř Rembrandt. A právě z této skutečnosti vychází náš příběh, v němž k sobě hledají cestu dvě naprosto protichůdné osobnosti. Tou první je individualisticky založený bohém Rembrandt van Rijn, nevzdělaný, ale geniální malíř, který nikdy nevytáhl paty z Amsterodamu a tou druhou postavou je biskup Jednoty Bratrské, hluboce zbožný muž, filozof, světoběžník a jeden z největších učenců své doby, Jan Amos Komenský. Rembrandt považuje zpočátku Komenského jen za dalšího z řady celebrit a církevníků, které na zakázku maloval. Zaujme k němu tedy odmítavý postoj. Avšak během Komenského častých sezení při malování portrétu k sobě postupně nacházejí cestu... Jejich dialog provází většinu zásadních událostí Komenského mnohotvárného života.

souboj s nebem
vnitřní zápas Komenského s Bohem

Jakou měrou chcete ve filmu zohlednit Komenského víru?
Řeknu to takhle: Komenského hluboká víra v Boha byla jednoznačně hnacím motorem jeho života. Když čtete jeho úžasná díla, z nichž některá jsou dnes už převyprávěna do moderního českého jazyka - např. Labyrint světa a ráj srdce - pochopíte, jak opravdové a zároveň i nadčasové je jeho vnímání křesťanské víry. Vynechat Komenského lásku a úctu k Bohu by v podstatě bylo stejné, jako zbavit jídlo soli…

s Dorotkou
Komenský s druhou manželkou Dorotou Cyrillovou (Marika Šoposká)

Které herce ve filmu uvidíme?
Jana Amose ve věku od 25 do 60 let ztvárnil skvělý herec David Švehlík. Je tam však i celá plejáda dalších výborných herců, např. Alois Švehlík v roli Komenského v kmetském věku, Igor Bareš v roli malíře Rembrandta, Vladimír Javorský jako prorok Mikuláš Drabík, Eliška Křenková v roli švédské královny Kristýny a dále Jenovéfa Boková, Marika Šoposká, Kristýna Janáčková, Milena Steinmasslová, Klára Issová, Sabina Rojková, Tereza Hofová, Pavel Rímský, Luboš Veselý, Jiří Klem a mnoho dalších.

Děkuji za rozhovor.

Režiséra Lubomíra "Dědka" Hlavsy se ptal Pavel Larchmann


fotografie z natáčení

kameraman

nejmladší

přátelé

láska

třída 3

máchající režisér

třída

kameraman2

II. kameraman

třída2

Jurij a Ajay

ansábl

nad studnou

schovanka a hraběnka

Poniatowska s kamerou

koleje na Buchlově

světla a stíny

na drezíně (pardon na Dollyně)

vznešená Angelína

chladná paní Izabela z Harrachu - Valdštejnová

požár Lešna

záchvat

vzácná chvíle oddechu

plno harampádí

rejža s očkem

Úvodní stránka   |   Portfolio   |   Kontakt
Aktuality   |   Mapa stránek